Založ si blog

Winetou a Nový Svet

 

zdroj:internet

Mal som asi deväť, keď sa nás učiteľka v škole pýtala, čím chceme byť, až budeme veľkí. Z kruhu mojich kamarátov padali rôzne klasické povolania, no keď prišiel rad na mňa, chvíľu som sa zamyslel. V tom období totiž moja detská duša žila dva paralelné svety. Zatiaľ, čo som v tom prvom ako kapitán kozmickej lode dobíjal neprebádané kúty vesmíru, v tom druhom som tú kozmickú loď vymenil za koňa a vesmír za nekonečnú prériu, aby som sa opäť raz mohol aspoň na chvíľu stať náčelníkom Apačov.

 

Priznám sa, byť Winetouom bolo v tej dobe oveľa ľahšie aj uveriteľnejšie, než kozmonautom. Veď naša kozmická loď bola iba z lega, no a aj na tej najkratšej ceste do vesmíru (ktorým bola chodba medzi detskou izbou a obývačkou) jej bolo treba pomáhať. U Winetoua to už bolo o inom. Do mojej chlapčenskej duše vstúpil cez televíznu obrazovku a hneď si ma získal. Jeho životný postoj a poslanie mi bolo zrazu tak sympatické, že som sa mu chcel vo všetkom podobať. No a najlepšie na tom všetkom bolo to, že to nebolo až tak zložité.

Mojou prériou sa tak stala obrovská dedova záhrada a Iľčim moje nohy, ktoré vedeli napodobniť cválajúceho koňa tak dokonale, že som v neho hneď uveril. Mal som aj svoju „stříbrnú pušku“, ktorú som si vyrezal z dosky. Bola vybíjaná presne tak, ako tá Winetouva, mala svoj remeň, spúšť a dokonca aj zásobník pre nábojnicu. Mal som aj svoj opasok, na ňom púzdro s dýkou vo vnútri a za opaskom z dreva vyrobený tomahavk. Aj keď bol náš kmeň sídliaci na lúke za obrovskou hruškou iba imaginárny, môj brat bol skutočný. S o dva roky mladším bratom sme cválali hore dole nekonečnou „prériou“ a striehli na imaginárnych zlých banditov. Hoci bol náš „poklad“ dobre ukrytý a plán k jeho nájdeniu roztrhnutý na dve polovice, pred zlým svetom sa bolo treba mať vždy na pozore. Táto nevinná detská hra ma držala niekoľko rokov, kým som z nej nevyrástol a nepobral sa ďalej. No s odstupom času môžem s určitosťou povedať, že hrala v mojom detstve a vývoji dôležitú úlohu.

Aj keď sa dnes už na Winetoua nehrám, jeho zmysel pre právo a spravodlivosť vo mne ostal. Dnes už nemusím behať po lúkach ako kôň, nosiť na hlave čelenku a mávať tomahavkom, aby som v boji o život ostal stále tým živým.                 Každé dieťa časom svojich detských hrdinov opustí, či vymení za iných, no určite na nich nezabudne. A tak som nezabudol ani ja. Aj roky potom, ako som sa naposledy prehnal na „koni“ našou prériou, sa do tejto časti môjho detstva vždy rád vrátim. No a moje návraty majú dnes podobu toho zoznámenia. Pred pár rokmi som od (dnes už mojej) manželky dostal na DVDčkach všetky diely, ktoré boli v šesťdesiatych rokoch zfilmované, a tak sa od vtedy môžem do svojho detstva vrátiť kedykoľvek, nie iba počas Vianoc.

Tieto sviatky som sa však rozhodol urobiť výnimku a Winetouovi, pre zmenu  v nových šatách dať z určitej férovosti šancu. Už niekedy v lete som zaregistroval, že sa voľačo také chystá a poviem pravdu, najprv som z toho nebol veľmi nadšený. Bývam k takýmto počinom dosť skeptický a veľakrát nerozumiem tým pohnútkam tvorcov. Som toho názoru, že moderná technika síce dokáže doslova divy, no pomaly ale iste zatieňuje to, čo je podstatou a to samotnú atmosféru.

Nového Winetoua som si nakoniec nechal na taký posviatkový čas. Chcel som si to totiž vychutnať mimo toho vianočného ošiaľu a hlavne mimo času, kedy tým bude žiť väčšina.

Keďže som staré diely 1,2,3 a Poklad na striebornom jazere mal tak napozerané, že som ich vedel celé naspamäť a ešte aj dodnes viem odrecitovať celé pasáže, snažil som sa všetky tieto pocity odložiť bokom a pred obrazovku predstúpiť ako „tabula rasa“.

Moje pocity sa však po pozretí si nových dielov pridali k veľkej väčšine, a nebolo to len z nostalgickej zaujatosti. Sklamanie prišlo z viacerých dôvodov. A v čom bol vlastne problém?

Na obidve diela sa dá totiž pozerať rôznymi spôsobmi.                                             V prvom rade prostredníctvom doby, v ktorej vznikali, kde má jednoznačne navrch ten z pred pol storočia. Všetky exteriéry, neuveriteľná výprava, kostýmy či romantický príbeh umocnený pompéznou hudbou, ktorá sa nemôže nepáčiť, je v porovnaní s novými dielmi neporovnateľne lepší. Pri dnešných možnostiach som od základných atribútov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou dobrého westernu čakal oveľa viac.

V rade druhom to bol samotný príbeh, kde priznávam, že nový Winetou bol určite realistickejší. Ťažký život a pomery na divokom západe určite neboli o preháňaní sa na koni čarokrásnou prériou a neustálom víťazstve dobra nad zlom. Novým dielom treba právom uznať, že drsný divoký západ bol v nich skutočné drsný, a až na pár skutočne trápnych pokusov o vtip zrejme aj realistickejší než rozprávkový príbeh zo šesťdesiatych rokov.

No a potom je tu ešte tretí uhol pohľadu, a ten je tým najzásadnejším.               Hlavný námet na filmy o nerozlučnej dvojici Winetoua a Old Shaterhenda pochádzajú z knižnej predlohy Karla Maya. Jeho diela sa (v našich zemepisných šírkach) stali predovšetkým v druhej polovici 20. storočia jedným z klenotov dobrodružnej literatúry a dokázali po niekoľko desaťročí oslovovať stále nových a nových čitateľov.  No a tými čitateľmi nebol nik iný, ako deti a mládež. Táto skutočnosť ako aj doba, v ktorej „staré“ časti vznikli, mali veľkú váhu na tom, že sa  z Winetua a Old Shaterhenda stali kultové postavy. Som dieťa deväťdesiatych rokov a moja generácia bola zrejme tá posledná, ktorú legendárna dvojica divokého západu ešte mohla ovplyvniť. Bola to doba, keď sme sa ešte „mohli“ hrať na indiánov a ostatní chalani by sa nám neboli smiali, pretože tomu jednoducho rozumeli. Nová doba pochovala veľa dobrého a táto skutočnosť bola jednou z nich. Aj toto je dôvod, prečo (ako som písal) nerozumiem pohnútkam tvorcov nových dielov. Komu a pre akého diváka sú určené? Nové diely sú svojim obrazom skôr pre mládež a dospelých. No mladí majú dnes úplne iné záujmy, a keď siahne po Winetouovi dnešný minimálne tridsiatnik, bude v tom predovšetkým nostalgia a spomienky na detstvo, ktoré mu nové diely s veľkou pravdepodobnosťou iba pokazia. Aj preto je na mieste viacero otázok.

Majú vôbec v dnešnej dobe westerny nejakú šancu nájsť si svojho diváka? Je naozaj dobrým ťahom siahnuť po tak kultovej záležitosti, akou Winetou je a obliecť ho do šiat modernej filmovej doby?  A má vôbec taký to počin šancu uspieť a vydržať aspoň do ďalších Vianoc nielen ako záplata na vyplnenie televízneho programu?

Pôvodný Winetou nám svojím príbehom, filmovým spracovaním, či spomienkami na detstvo vrástol do sŕdc takým spôsobom, že v nich ostane, aj napriek svojej smrti, večne živý…

A čo bude s novými dielmi? Na tie sa zrejme za krátky čas zabudne. A ich pobyt v prérii časom rozfúka vietor ako taký prach, z ktorého nakoniec aj tak vystúpi legendárna dvojica tak, ako si ju budeme pamätať už naveky …

 

 

Indický cestopis (časť 17. ) – Vtipné postrehy . . .

22.02.2017

Himaláje sú ako Tatry, len trochu iné. Rastú tu listnaté stromy vo výške 2600 m.n.m. Aj v zime. Kosodrevinu tu nemajú. Len v Indii môžete vidieť zasnežený mandarinkový strom. Aj citrónovník. Nemajú tu komíny. Ani kúrenie. Zohrievame sa pri ohni. Sme začmudení. Indovia sú veľmi milí, ale aj odrbávači. Ešte sme nestretli zachmúreného [...]

Indický cestopis (časť 16. ) – Allepey, Varkala , Kovalam . . .

19.02.2017

Mali sme svoju zátoku a maják nad ňou. Mali sme svoje obľúbené miesto „pri krabovi“, aj cestičku, ktorá k nemu viedla. Mali sme aj svoju obľúbenú reštauráciu s pôsobivým ruským názvom Volga … Mali sme more plné vĺn s modrou oblohou nad nami. Na konci našich potuliek Indiou sme mali sedem dní plážovania, horúceho slnka a aj priateľov. Bol to skvelý záver. [...]

Indický cestopis (časť 15. ) – Munnar

17.02.2017

Aj keď nás Kerala privítala prístavným mestom Kochin či vodopádmi Athirappilly my sme svoje kotvy vyhodili predsa len niekde inde. Na pár dní nás totiž prichýlilo srdce keralských hôr obkolesené nádhernou prírodou s rozprávkovými čajovými plantážami v mestečku Munnar. Náš prvý deň v štáte Kerale bol zážitkami doslova nabitý. V jeden deň sme totiž [...]

SR Malá Fatra vrch Čipčie počasie teplé turizmus ZAX

Najmenej mrazivých dní za 60 rokov. Január bol jeden z najextrémnejších v histórii

06.02.2023 15:36

Priemerná teplota dosiahla na košickom letisku najvyššie hodnoty za posledných 102 rokov.

Turecko Sýria Zemetrasenie Silné Obete

Moje deti tam zmrznú. Ľudia prehľadávajú trosky, pátrajú po preživších

06.02.2023 15:04

Záchranárske tímy i bežní ľudia pátrajú v neprajnom počasí v troskách tisícov domov po preživších i obetiach.

Lubomír Štrougal

Vo veku 98 rokov zomrel Lubomír Štrougal. Podľa historika bol pravou rukou Gustáva Husáka

06.02.2023 15:04, aktualizované: 15:41

Štrougal bol jednou z hlavných tvárí československej normalizácie.

Kirill

Ruský patriarcha Kirill pôsobil vo Švajčiarsku ako agent KGB

06.02.2023 14:40

Potvrdzovať to majú odtajnené dokumenty vo švajčiarskych národných archívoch. Ruská pravoslávna cirkev sa k záležitosti odmietla vyjadriť.

Erik Varchol

o spoločenskom dianí a živote okolo nás . . .

Štatistiky blogu

Počet článkov: 91
Celková čítanosť: 243031x
Priemerná čítanosť článkov: 2671x

Autor blogu

Kategórie